oscars2015-host_hp-banner_photo-credit-left

Пълен списък с номинираните и спечелилите награда Оскар 2015:

НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ
Американски снайперист
Гранд хотел Будапеща
Игра на кодове
БърдменПОБЕДИТЕЛ
Юношество
Селма
Камшичен удар
Теорията на всичко

НАЙ-ДОБЪР РЕЖИСЬОР
Алехандро Гонсалес Иняриту – „Бърдмен“ – ПОБЕДИТЕЛ
Ричард Линклейтър – „Юношество
Бенет Милър – „Ловец на лисици
Уес Андерсън – „Гранд хотел Будапеща
Мортън Тилдъм – „Игра на кодове

НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР
Майкъл Кийтън – „Бърдмен
Брадли Купър – „Американски снайперист
Бенедикт Къмбърбач – „Игра на кодове
Еди Редмейн – „Теорията на всичко“ – ПОБЕДИТЕЛ
Стив Карел – „Ловец на лисици

НАЙ-ДОБРА АКТРИСА
Розамунд Пайк – „Не казвай сбогом
Марион Котияр – „Два дни, една нощ“
Джулиан Мур – „Все още Алис“ПОБЕДИТЕЛ
Фелисити Джоунс – „Теорията на всичко
Рийз Уидърспуун – „Моето приключение в дивото

НАЙ-ДОБЪР АКТЬОР В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
Робърт Дювал – Съдията
Итън Хоук – Юношество
Едуарт Нортън – Бърдмен
Марк Ръфало – Ловец на лисици
Джей Кей Симънс – Камшичен удар“ – ПОБЕДИТЕЛ

НАЙ-ДОБРА АКТРИСА В ПОДДЪРЖАЩА РОЛЯ
Патриша Аркет – „Юношество“ – ПОБЕДИТЕЛ
Лора Дърн – Моето приключение в дивото
Кийра Найтли –
Игра на кодове
Ема Стоун – Бърдмен
Мерил Стрийп – Вдън горите

ОРИГИНАЛЕН СЦЕНАРИИ
Бърдмен – ПОБЕДИТЕЛ
Юношество
Гранд хотел Будапеща
Ловец на лисици
Лешояда

АДАПТИРАН СЦЕНАРИИ
Игра на кодове – ПОБЕДИТЕЛ
Американски снайперист
Теорията на всичко
Вроден порок
Камшичен удар

НАЙ-ДОБРА АНИМАЦИЯ

Как да си дресираш дракон 2
Героичната шесторкаПОБЕДИТЕЛ
Кутийковците
Приказката за принцеса Кагуя
Песента на морето

НАЙ-ДОБРО ОПЕРАТОРСКО МАЙСТОРСТВО
Емануел Лубецки – “Бърдмен“ – ПОБЕДИТЕЛ
Робърт Йеоман – “Гранд Хотел Будапеща
Лукас Зал и Ричард Ленчевски – “Ида”
Дик Поуп – “Господин Търнър”
Роджър Дийкинс – “Несломен

НАЙ-ДОБЪР ГРИМ И ПРИЧЕСКИ
Бил Корсо и Денис Лидиард – “Ловец на лисици
Франсис Ханън и Марк Кулиер – “Гранд Хотел Будапеща“ – ПОБЕДИТЕЛ
Елизабет Йани и Дейвид Уайт – ”Пазители на Галактиката

НАЙ-ДОБРА ОРИГИНАЛНА МУЗИКА
Александър Деспла – “Гранд Хотел Будапеща“ – ПОБЕДИТЕЛ
Ханс Зимър – “Интерстелар
Александър Деспла – “Игра на кодове
Гари Йершън – ”Господин Търнър”
Джоан Джохансън – “Теорията на всичко

НАЙ-ДОБРА ПЕСЕН
”LEGO: Филмът” – ”Everything is Awesome”
“Селма“ – “Glory“ – ПОБЕДИТЕЛ
”Отвъд светлините” – ”Grateful”
”Глен Кембъл…аз ще бъда себе си” – I’m Not Gonna Miss You”
”Започни отново” – ”Lost Stars”

НАЙ-ДОБЪР ЧУЖДОЕЗИЧЕН ФИЛМ
„Тимбукту“ – Мавритания
„Ида“ – Полша – ПОБЕДИТЕЛ
„Мандарини“ – Естония
„Диви истории“ – Аржентина
„Левиатан“ – Русия

НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ
”Гореща кризисна линия: Ветераните да натиснат 1” – ПОБЕДИТЕЛ
”Джоана”
”Нашето проклятие”
”Палачът”
”Бяла земя”

НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ
Джоел Кокс и Гари Роуч – ”Американски снайперист
Сандра Адеър – “Юношество
Барни Пилинг – “Гранд Хотел Будапеща
Уилям Голденбърг – “Игра на кодове
Том Крос – “Камшичен удар“ – ПОБЕДИТЕЛ

НАЙ-ДОБРА СЦЕНОГРАФИЯ
Гранд Хотел Будапеща“ – ПОБЕДИТЕЛ
Игра на кодове
Интерстелар
Вдън горите
”Господин Търнър”

НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН АНИМАЦИОНЕН ФИЛМ

”Голямата картина”
”Пазачът на язовира”
”Пиршество” – ПОБЕДИТЕЛ
”Аз и моето колело”
”Единствен живот”

НАЙ-ДОБЪР КЪСОМЕТРАЖЕН ИГРАЛЕН ФИЛМ
”Айя”
”Бугало и Греъм”
”Маслена лампа”
”Парвеню”
”Телефонното обаждане”ПОБЕДИТЕЛ

НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ НА ЗВУКОВИ ЕФЕКТИ
Американски снайперист” – ПОБЕДИТЕЛ
Бърдме
Хобит: Битката на петте армии
Интерстелар
Несломен

НАЙ-ДОБЪР ЗВУКОВ МИКС
Американски снайперист
Бърдмен
Интерстелар
Несломен
“Камшичен удар” – ПОБЕДИТЕЛ


НАЙ-ДОБРИ ВИЗУАЛНИ ЕФЕКТИ

Завръщането на първия отмъстител
Зората на планетата на маймуните
Пазители на Галактиката
Интерстелар“ – ПОБЕДИТЕЛ
Х-мен: Дни на отминалото бъдеще

НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ

”Гражданин четири” – ПОБЕДИТЕЛ
”Да откриеш Вивиън Мейър”
”Последните дни на Виетнам”
”Солта на Земята”
”Вирунга”

НАЙ-ДОБРИ КОСТЮМИ
Мирена Канонеро – “Гранд Хотел Будапеща“ – ПОБЕДИТЕЛ
Марк Бриджис – ”Вроден порок
Колийн Атууд – “Вдън горите
Ана Шепърд и Джейн Клайв – ”Господарка на злото
Жаклин Дюран – ”Господин Търнър”